All for Joomla All for Webmasters

Zoran Terzić, šahista: Sport utkan u život

04 February 2023

Naš sugrađanin Zoran Terzić rođen je 10. februara 1956. godine u mestu Podujevo na teritoriji Kosova. Devet godina kasnije doselio se u Starčevo i do sada nije menjao mesto prebivališta. Razgovarali smo sa ovim svestranim Starčevcem o njegovom životu i interesovanjima.

            Sećate li se svog detinjstva provedenog na Kosovu i Metohiji?

            Kosova se veoma malo sećam jer sam se preselio u Starčevo čim sam pošao u treći razred osnovne škole. Promena sredine mi je prijala jer smo ovde bolje živeli. Na Kosovu smo živeli u sredini gde je bilo znatno više albanske populacije pa sam hteo ne hteo morao da se družim sa njima. Naravno, bilo je među njima dobrih prijatelja sa kojima i sada komuniciram putem društvenih mreža.

            Kako su protekli školski dani?

            - Nakon završene osnovne škole u Starčevu upisao sam i sa uspehom završio Srednju mašinsku školu “Boris Kidrič“ u Pančevu,  smer metalostrugar. Kasnije sam o trošku firme u kojoj sam radio završio za visokokvalifikovanog metalostrugara u Sarajevu. Tako da imam 5. stepen stručne spreme.

            Da li ste se lako zaposlili nakon školovanja?

            - Da, zaposlio sam se u “Rafineriji“ i nakon pet godina rada već sam postao rukovodilac. Napredovanje na poslu je pored dobrog rada bio i u završenoj, za one prilike,  visokoj školi. Više puta sam napredovo  na poslu da bih poslednjih 12 godina bio smenski rukovodilac cele proizvodnje. Tokom rada sam imao i mnoge funkcije u “Rafineriji“ (omladinski rukovodilac, član radničkog saveta i sl.). Kada su Rusi došli, moje radno mesto je ukinuto i ja sam uzeo otpremninu i napustio firmu. Dva puta sam se zapošljavao i radio privatno uslugu pečenja. Ubrzo je došla penzija u kojoj uživam već šest godina.

            Kada ste zavoleli šah?

            - Šah sam naučio da igram u prvom polugodištu šestog razreda a već sam na kraju tog istog razreda igrao za školu i omladinsku tablu za Starčevo. Tada je bilo pravilo da svaka ekipa mora imati jednog mladog igrača i to sam tada bio ja. Tih godina je i osnovan prvi šah klub u našem mestu. Klub je osnovao Dragan Popović, koji je tada bio predsednik omladine. Sedište kluba je bilo u Domu kulture.

            Kada je osnovan klub koji postoji i danas?

            - Klub smo osnovali 2009. godine i prvi predsednik je bio dr. Miša Sokolović, a nakon isteka njegovog mandata klub sam preuzeo ja. S obzirom na to da ne volim da se baš bavim dokumentacijom,  ovih dana treba klub da preuzme Franja Orešković dok ću ja i dalje da vodim stručni, sportski deo kluba. Zbog tolike ljubavi prema ovom sportu sam renovirao kuću koju sam kupio sa namerom da je pretvorim u prostor za šah-klub. To je sada zvanino sedište našeg kluba, a prostor sam počeo da iznamljujem za razne prilike kako bi se samoodržavao.

            Koji su najveći uspesi kluba?

            - Klub je vrlo brzo prevazišao moja očekivanja. Pre tri sezone smo dostigli Drugu ligu što je vrhunski domet u starčevačkom sportu, poput zlatne generacije odbojkaša i ragbista... Na žalost, učešće u ovom rangu takmičenja iziskuje  veoma mnogo novca tako da nismo mogli dugo da ostanemo u njoj. Mi i sada imamo kapacitet da igramo tu ligu ali nemamo dovoljno sredstava. Turniri se igraju po nekoliko dana u gradovima širom zemlje pa su troškovi kotizacija, prevoza i boravka u hotelima veliki za naš klub. Trenutno smo veoma stabilan vojvođanski ligaš.

            Kakav je bio sastav igrača u periodu vašeg najvećeg uspeha?

            - Tada smo imali dva internacionalna majstora, jednog iz Pančeva a drugog iz Perua, Pored njih, bio je jedan fide-majstor iz Kovina, dok smo ostatak činili mi, majstorski kandidati. Napomenuo bih da smo u to vreme smo pokrenuli i drugu “B“ ekipu koja je igrala uspešno. Nakor par sezona je, na žalost,  prestala potreba za njom.

            Postoji li još neki sport koji vas je privukao?

            - Bavio sam se, i voleo fudbal. Sudio sam fudbalske utakmice 15 godina. Bio sam u upravi FK-a “Borac“ i sportski direktor. I sada redovno idem na utakmice kad god sam u prilici i pomažem klub iako već pet godina nisam u njegovom rukovodstvu.

            Kako je Vaša porodica pratila Vaša interesovanja?

            - U braku sam od 1983. godine i ove godine ćemo supruga i ja proslaviti 40 godina zajedničkog života. Iz tog braka imam dva sina i petoro unučadi. Oba sina su zaposlena. Mlađi sin radi u “Rafineriji“ a stariji u “Srbijagasu“. Oni vode i igraonicu koja se nalazi na istoj adresi sa šah-klubom. Obojica su se bavila košarkom i bili su uspešni u tom sportu, tako da se potpuno razumemo. Podrška nikad nije izostala.

Predrag Stanković

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…