All for Joomla All for Webmasters

Predstavljamo: Brendiranje proizvoda

04 February 2023

            Naš sugrađanin Zoran Škrbić samostalo se bavi voćarstvom još od 1997. godine, kada je zasadio svoj prvi voćnjak.  Na svom poljoprivrednom gazdinstvu gaji jabuke, kajsije, dunje, kruške, šljive i sezonski ih prema kvalitetu plasira za pravljenje pekmeza, kompota, knedli i rakije. Osim toga, kod njega se mogu nabaviti i sadnice raznog voća i lešnika.

            Jedan je od vrednih domaćina koji je primer da se upornim radom može napredovati, a voćarstvo za to pruža brojne mogućnosti. Obrađeno voće odgovarajućih sorti i visokog kvaliteta lako može naći svoje kupce, kako domaće tako i one u inostranstvu i što je najvažnije - da bude isplativo.

            Škrbić se odlučio da na tržištu nastupi sa jednim svojim voćnim proizvodom - rakijom koju je nazvao “Neolit“. Kaže da za rakiju važi da što je starija to je bolja, pa otud i naziv kao asocijacija na drevnu starčevačku kulturu iz doba neolita. Peče je od kajsije, kruške, dunje i šljive iz voćnjaka sa svog poljoprivrednog gazdinstva od onoga što pretekne za  konzum. NJegova rakija od šljive je 46 do 48 stepeni, a aromatične od 42 do 44 stepena jačine. Po sezoni proizvodi 1000 do 1500 litara, a za te količine ima siguran plasman. Kupcima na veliko izlazi u susret kada imaju zahtev za rakijom tačno određene jačine, da saradnja bude na obostrano zadovoljstvo.

            Ostaje samo da je probate, ali u umerenim količinama jer alohol utiče negativno na zdravlje i stvara zavisnost!

M. Jovišić

Pčelarstvo:

            Januar je pravi odmor za pelare jer nema nikakvih radova na pčelinjaku.  Zato pčelari koriste vreme za pripreme za sledeću sezonu. Radovi u radionici -  to može biti izrada novih delova košnica, popravka starih i farbanje na vodenoj bazi. Zatim, spajanje i vezivanje ramova, pregled starih ramova sa saćem i neutralisanje voskovog moljca. Ja to radim ovako: sve ramove  sa saćem stavim u stari zamrzivač i na  poslednjem ramu u posudu sipam oko ¼ litar čiste esencije, pošto je ona teža i isparava, deluje na dole. Svakog meseca sipam novu esenciju. Do sada nisam imao gubitke od voskovog moljca.

            Društvo pčelara je aktivno i nastavlja se sa obrazovanjem pčelara, pa je tako 18. januara predavač bio dr. Boža Dubljević iz Pančeva sa temom - ponašanje pčela u košnici i izvan nje do 5 km. Za 25. januar predviđeno je predavanje kolege Dragana  Romčeva iz Dolova sa temom - smanjiti zimske gubitke pčela i priprema društva za prezimljavanje.  Za februar  je dogovoreno predavanje Radoja Kostantinovića iz Kragujevca, inače on je zvanični predavač SPOSA. Tema je - kvalitetno plodnišno saće kao bitan faktor savremenog pčelarenja.

Goran Stanković

Društvo pčelara “Starčevo“

 

Voćarstvo:

            Klimatske promene su veoma vidljive: žarka i suva leta a zime blage. To će da nas natera na maksimalnu prilagodljivost, što znači obavezno navodnjavanje leti a zimi primenu alternativ nih metoda usporavanja vegetacije i dodatnu zaštitu od patogena kao i od štetnih insekata. Jedna od starih metoda je kupanje celih stabala voća krečom, isto kao i bakrom i sumporom (stare vinogradarske metode). 

            Sad je vreme pripreme alata i opreme za predstojeće radove u voćnjacima i vinogradima. 

            Zdravi i vredni bili.

Božidar Dimitrić

Društvo destilera, voćara i vinogradata ”Starčevo

Čitaoci reporteri:

Oru se drumovi!

            “Došli su skroz do rizle, a na nekim mestima i rizlu zaorali! Blato onda od oranja ide na put i onda je put skroz upropašćen i gubi se rizla tako! Šteta da se upropasti ili nestane put! Bilo bi dobro zasaditi drvored celom dužinom puta i sa jedne strane do njiva, i sa druge uz kanal, taman da zaštiti da neko ne sleti u kanal...“

            Slučaj je prijavljen poljočuvarskoj službi, nadležnom sekretarijatu Gradske uprave i inspekcijskim službama.

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…