All for Joomla All for Webmasters

Marija i Goran Pavlović, ugostitelji: Tradicija koja traje

02 April 2023

            Pre više od 30 godina u Ulici kestenova (tada Grobljanskoj) otvoren je restoran “Noć i dan“ od strane nadaleko poznatog starčevačkog ugostitelja Andrije Pavlovića.

S obzirom na to da je sada već pokojni Andra početkom novog milenijuma otvorio lokal na pančevačkoj pijaci, restoran “Noć i dan“ je nastavio da vodi njegov sin Goran, a kasnije mu se pridružila supruga Marija. Razgovor smo obavili sa sadašnjim vlasnicima o njihovom radu, ugostiteljskom iskustvu i planovima.

            Predstavite se našim čitaocima.

            (Goran): - Rođen sam  1987. godine u Pančevu. Nakon svršene osnovne škole u Starčevu, završio sam srednju mašinsku i stekao zvanje alatničar. Pored toga,   završio sam i kurs za autoelektričara. Pored rada u ugostiteljstvu sa ocem, radio sam kao farbar u Rusiji.

            (Marija): - Rođena sam 1991. godine u Pančevu. Završila sam OŠ “Bratstvo - jedinstvo“ u Pančevu, a nakon toga srednju ekonomsku školu  stekavši zvanje - trgovinski tehničar. U Starčevo sam došla 2009. godine i radila u knjigovodstvenoj agenciji kod sadašnje svekrve Dragice.

            Recite nam nešto o vašoj porodici?

            (Marija): - U braku smo petnaestak godina i imamo dvoje dece, sina i ćerku. Sin Nikola ima 13 godina i ide u sedmi razred osnovne škole. Želja mu je da odabere neko zanimanje vezano za kompjutere, dok ćerka Andrea, koja ima osam godina i ide u drugi razred, želi da postane advokat. Naravno, to su još uvek samo želje, a da li će ih ostvariti - pokazaće vreme.

            Koliko dugo ste i šta radili u Rusiji?

            (Goran): - U Rusiji sam proveo bezmalo pet godina. Radio sam na krajnjem severu Rusije u mestu Sabeta. Nakon rada kao farbar postao sam zamenik šefa i vodio poslove u noćnoj smeni. Zbog problema koji su nastali napustio sam Rusiju juna prošle godine.

            Šta se dešavalo sa restoranom nakon Andrine smrti?

            (Goran): - Restoran je promenio ime u “Kod Andre“ i radio tri godine nakon njegove smrti. U vremenu dok nije bio aktivan kao restoran, prostor se koristio za organizovanje raznih skupova sa pripremom hrane i to je na neki način održavalo objekat u funkcionalnom stanju.

            Kada ste došli na ideju da ga ponovo otvorite?

            (Marija): - Nakon Goranovog povratka iz Rusije rešili smo da se ponovo okušamo u ugostiteljstvu. Pored klasičnog restorana došli smo na ideju da se bavimo i keteringom. Tako da imamo asortiman jela iz domaće kuhinje po veoma pristupačnim cenama, što se pokazalo kao dobro.

            Kako sada funkcioniše restoran?

            (Goran): - U početku je krenulo dobro ali verovatno zbog nedostatka finansija u svakom domaćinstvu,  opada broj posetilaca. U razgovoru sa drugim ugostiteljima saznali smo da to nije samo kod nas, nego iz godine u godinu svim restoranima opada promet.

            Kako se pokazao ketering?

            (Marija): - To je nešto novo i pokazalo se kao uspešno. Imamo ugovore sa nekoliko podizvođačkih firmi koje obavljaju poslove u “Rafineriji“ pa na taj način imamo zagarantovanu izvesnu količinu hrane za dostavu, a sa obzirom da cene nismo menjali od otvaranja, privlačni smo za mnoge goste.

            Šta planirate u budućnosti?

            (Goran): - Širimo asortiman proizvoda. Od nedavno u ponudi imamo i pice. Možda u nekom narednom periodu ubacimo još novih proizvoda u ponudu. Uskoro počinje veliki remont postrojenja u “Rafineriji“ koji  će trajati dve godine, pa se nadamo da će biti posla. A mi ćemo se truditi da i dalje budemo jeftini i kvalitetni koliko god budemo mogli.

            Postoji li priča o pokušaju obaranja Ginisovog rekorda?

            (Goran):  - Moj pokojni otac je bio legenda starčevačkog ugostiteljstva. Krajem prošlog veka na takmičenju u kuvanju riblje čorbe bilo je preko sto kotlića, što je za današnje uslove prosto neverovatno. Tada je došao na ideju da obori Ginisov rekord u kuvanju riblje čorbe. Zato je naručio da mu se napravi kazan od 7.500 litara. Primera radi, dosadašnji rekord iznosi oko 2.500 litara. Kazan je završen i nalazi se u smederevskoj železari, ali ga je u obaranju ovog rekorda sprečila iznenadna smrt.

Predrag  Stanković

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…