“Starčevački dani knjige“ otvoreni su u ponedeljak, 24. aprila, tačno u podne ispred biblioteke Doma kulture. Tom prilikom je direktor te ustanove Darko Ješić pozdravio prisutne i najavio petodnevne programe, ovog puta posvećene velikom srpskom književniku - Milošu Crnjanskom.
Posluživši se uvodnim rečima iz njegovog remek-dela “Seobe“: “Beskrajni, plavi krug. U njemu, zvezda.“, on je sugerisao da je kultura beskrajno polje za širenje pozitivne energije i lepih kreacija. Direktor je potom najavio članicu Gradskog veća zaduženu za kulturu Mariju Jević. Ona je takođe citirala jednog, i to svetskog velikana Ernesta Hemigveja, koji je rekao da nikada nećete naći odanijeg prijatelja od knjiga, i pozvala sve da ih konzumiraju u što većem broju.
Potom su njih dvoje zajedno, po tradiciji, otkrili tablu na kojoj piše da će starčevačka biblioteka nositi naziv “Miloš Crnjanski“ u narednih godinu dana, a isto važi i za obližnji plato, na kojem se održava tradicionalno bazar knjiga.
Program tog prvog dana nastavljen je u popodnevnim satima, kada je organizovan “Pesnički karavan“, na kojem je, takođe, već po običaju na ovom festivalu, nastupilo desetak poeta iz okruženja. Uveče je u galeriji “Boem“ upriličeno književno veče poznatog pisca Gorana Petrovića koje je vodio profesor dr Aleksandar Jerkov. Promovisane su i knjige “Papir“ i “Ikonostas“, a gosti su bili u nekoj vrsti obaveze da se osvrnu na lik i delo Miloša Crnjanskog.
Narednog dana su bila upriličena čak četiri programa: radionica i predstava “Porodica i stari običaji“ u organizaciji Studija stranih jezika “Pčelica D“, tribina pod nazivom “Agon i melanholija: Život i delo Miloša Crnjanskog“ koju je održala profesorka Gorana Raičević, a predstavio se i Goran Gocić knjigom “Čovek iz nehata“.
Trećeg dana je Jasminka Petrović pred prepunom salom đaka održala školski čas o književnosti za decu i mlade, a potom je Cica Stanić priredila razgovore o knjizi Napoleona Hila “Nadmudrivanje đavola“.
Jedan od naših najčitanijih pisaca današnjice Dejan Stoiljković predstavio je svoj novi roman, pod nazivom “Zvezda nad prazninom“, a posvetio ga je svom legendarnom sugrađaninu iz Niša, pesniku Branku Miljković, čuvenom poeti koji je, pored svojih vanvremenih dela, poznat i po burnom životu, okončanom sa svega 27 godina.
Niški pisac je u sat i po programa govorio i o široj slici iz vremena nakon Drugog svetskog rata, kada je Miljković doživljavao svoj stvaralački zenit. Pored ostalog, književnik je istakao da su ovi “Dani knjige“ impresivni i u smislu koncepcije i kvaliteta.
- Dopada mi se ideja da svaki festival bude posvećen nekom od velikana književnosti i veoma mi znači to što sam prisutan baš na ovom, koji podseća na Crnjanskog, pre svega zato što moja prva književna nagrada nosi njegovo ime, a i pišem pod njegovim uticajem - ističe Stojiljković.
Sutradan je najpre autorsko veče imao predsednik Udruženja književnika Srbije Miloš Janković, a jedno od najupečatljivijih predavanja tokom cele manifestacije održao je profesor Milo Lompar.
Ovaj istoričar književnosti je u svom nadahnutom govoru o Crnjanskom, pored ostalog, istakao da je on postao vanserijski pisac tek nakon što je objavio drugi deo “Seoba“, kao i romane “Kod Hiperborejaca“ i “Knjiga o Londonu“.
- Za tako nešto potrebno je da pisci dugo žive, jer mnogi daju najbolje pred kraj, poput Dostojevskog, s kojim je Crnjanski po meni u najjačoj vezi, jer je posredi ista ta politička problematičnost i društveno nepriznavanje kroz čitav život. A njegova ličnost najbolje je određena stihovima u pesmi “Priviđenja“ iz 1929. godine: “Zaista zrak sam samo i to je sjaj u meni, što se nestajući rasipa u prazninu, osvetlivši mi put i bezdan u isti mah“ - citirao je Lompar.
Vredi istaći da je bazar knjiga tekao sve vreme festivala, na platou ispred Doma kulture, koji je okončan u petak, 28. aprila, kada je najpre svojim duhovitim aforizmima najmlađe razgaljivao Aleksandar Čotrić. Potom je Zoran Živković održao predavanje o Dostojevskom, a poslednji program bila je tribina o književnosti Miloša Crnjanskog, koju je maestralno vodila profesorka Ana Stišović Milovanović.
J. Filipović