Grb MZ Starčevo          

 

13.10. Matija Bećković u Starčevu

     

U četvrtak 13. oktobra, u 20 sati, gost u prepunom Kreativnom kulturnom klubu bio je Matija Bećković, jedino veliko ime domaće, tradicionalne poezije, ali i poezije uopšte u današnjim, srpsko-crnogorskim, književnim okvirima.

Ipak, iznenađujuće veliki broj naših sugrađana, prvenstveno mlađih, nije mogao da navede ime, bar jedne pesme, ako ne zbirke pesama, dok pojedinci i ne znaju ko je Matija Bećković. Drugu grupu mladih predvode ljubitelji savremenog poetskog izraza, koji imaju otpor prema ovakvoj poeziji. Obe grupe imaju pravo na svoje mišljenje, ali za sve, pa čak i one koji nisu ni znali za ovo književno veče, evo nekoliko informacija o ovom pesniku.

Matija Bećković je rođen 29. novembra 1939. u Senti. Bio je student na Filološkom fakultetu u Beogradu i predstavlja generaciju pesnika koji se pojavljuju na ondašnjoj, jugoslovenskoj sceni krajem šezdesetih godina. NJegove pesme, sa izrazitim akcentima, po mnogo čemu označavaju opoziciju nekadašnjem, hermetičnom načinu pevanja. On pokazuje zavidnu versifikatorsku veštinu, veštinu u stvaranju velikih oblika trazenih i pronađjenih u narodnom jeziku, tj. usmenoj književnosti. NJegov dijalekat je arhaičan i dogmatski, a stihovi humoristični, mada često prožeti degradacijom dobra i zla. Jezik kojim govori u svojim pesmama stvorila je plemenska zajednica kao svoj odraz, kao dokument o sebi, ali i kao zbirku svojih stavova. Opisuje viteški, patrijarhalni crnogorski svet koji silazi sa istorijske scene i njegov sukob sa novim naraštajima što je aktuelno i danas u Crnoj Gori, ali i njenim odnosima sa Srbijom. Matija Bećković je pisao i ljubavnu poeziju na početku bavljenja pesništvom, ali je mnogo poznatiji kao pesnik koji dramatizuje deseterac, ne stvara ep, ali piše epsku poeziju.

Sa njegovim gostovanjem u Starčevu poklopila se i “Politikina“ edicija najznačajnijih književnika dvadesetog veka u kojoj je ovog meseca Bećković zastupljen sa zbirkom “Reče mi jedan čoek“. U tom smislu, rekao bih i simbolički, oktobar mesec pripada Matiji Bećkoviću. Najznačajnije knjige su mu: “Vera Pavladoljska“, “Metak lutalica“, “Tako je govorio Matija“, “O međuvremenu“, “CE - tragedija koja traje“, “Reče mi jedan čoek“, “Lele i kuku“, “Međa Vuka Manitoga“.

Skoro dvočasovno književno veče, počelo je uvodnom rečju o jeziku, njegovoj evoluciji, snazi i značaju; o potrebi da se jezikom definiše duh jedne zajednice i pripadnost svakog pojedinca posmatrano kroz prizmu istorije, koju pesnik dobro poznaje. Zatim je usledilo prepoznatljivo, duhovito čitanje stihova sa naglašenim akcentima, što je izazvalo posebnu pažnju kod publike. Na kraju, dogodio se i vrhunac večeri čitanjem pesme “Ćeraćemo se još“, nakon čega su posetioci gromoglasnim aplauzom pozdravili Matiju Bećkovića. Na ovoj knjizevnoj večeri bilo je oko sto ljudi što, za sada, predstavlja najposećenije književno veče od kada se ona organizuju u Kreativnom kulturnom klubu.

Darko Ješić

 
 
©2005 Webmaster