All for Joomla All for Webmasters

Mišo Marković, v. d. DIREKTORA JKP-a “HIGIJENA“: Borba protiv loših komunalnih navika

06 May 2023

            “Higijena“ je tokom marta predstavila projekat ”Odvajamo”. Kažite našim čitaocima  nešto više o ovom projektu.

            - Predstoji nam uvođenje prakse odvajanja otpada u domaćinstvima kako bi se omogućila reciklaža dela otpada i na taj način smanjile količine koje završavaju na našoj “sanitarnoj deponiji“. Bitno je da odvajamo otpad na mestu nastanka tj. u našim domaćinstvima. Sugrađani treba da znaju da reciklabilni otpad koji odvoji završi u našem  reciklažnom centru koji se nalazi u Vlasinskoj ulici br. 1 u Pančevu, a posle razvrstavanja na liniji za separaciju balira se i transportuje u fabrike za reciklažu. Hajde da Pančevu damo šansu da bude savremen grad čiji građani ODVAJAJU ambalažu za reciklažu. Da nam grad bude čist i da počnemo da se odnosimo prema otpadu kao prema sirovini koja ima najveću vrednost kada se u domaćinstvima odvoje sekundarne sirovine za reciklažu i najmanje moguće ambalažnog otpada odlaže na sanitarnu deponiju, da to što završi na deponiji merimo u kilogramima a ne u tonama. A znam da mi  to možemo kada vidim naše najmlađe sugrađane kako uče da odvajaju otpad i daju primer nama starijima. Zato i jeste naš slogan: “brzo i lako sad odvaja svako“. Zajednički cilj je projekta je je povećanje stope reciklaže na 15 % u naredne dve godine.

            Koliko je reciklaža važna i da li su naši sugrađani svesni njenog značaja?

            - U JKP-u “Higijena“ kroz svoj rad promovišemo činjenicu da pored šest primarnih resursa (vode, vazduha, nafte, prirodnog gasa, uglja i minerala, za civilizaciju postaje neophodan i sedmi, reciklabilni materijal. Resursi su ograničeni, a zbog preteranog i nemarnog iskorištavanja milijarde tona otpada završe na deponijama svake godine. Čovečanstvo je u poslednjih pola veka potrošilo više resursa nego u celoj istoriji do sada. U 21. veku reciklaža ambalaže treba da je naše i lično i zajedničko opredeljenje i da svakoga dana, svako od nas jednim pokretom ruke u posebnu posudu odvoji sabijenu, složenu ambalažu, da se što lakše transportuje i da vredan materijal ne bude odložen na deponiji, nepovratno izgubljen za dugi niz godina. Danas se preko 50 procenata proizvedenih aluminijumskih limenki reciklira. Staklo može ponovo da se iskoristi bez promene kvaliteta, dok se papir, časopisi i novine za samo sedam dana recikliraju u nove. Pri tome, za svaku tonu recikliranog papira sačuva se 17 stabala u našim šumama. Oko 1.600.000 ljudi širom sveta zaposleno je u procesima prerade materijala koji se može reciklirati.

            “Higijena“ u Vlasinskoj ulici ima reciklažni centar.  Da li će se u narednom periodu još više ulagati u ovo mesto?

            - Ulagaće se još više u naš reciklažni centar, u toku je realizacija javne nabavke za izgradnju nove linije za separaciju otpada, da bi se olakšalo zaposlenima da razdvajaju ambalažni otpad. Sredstva je obezbedilo Ministarstvo zaštite životne sredine. Planira se izgradnja reciklažnog dvorišta gde će naši sugrađani moći da odlažu kabasti otpad.

            Nedavno je Grad Pančevo posetila delegacija iz Japana. Zbog čega je značajna ova poseta?

            - U okviru projekta “Roda“ Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA), Oki Hiroki iz Japanske korporacije za zaštitu životne sredine održao je čas o razvrstavanju otpada i ekološkim novinama učenicima OŠ “Branko Radičević“. Prezentacija je organizovana u okviru aktivnosti projekta pod nazivom “Poboljšanje životne sredine u Pančevu kroz saradnju akademske zajednice, Grada Pančeva, industrije i građana“  finansiranim od strane JICA. Prisutvovalo je 25 učenika, od petog do osmog razreda, rukovodilac projekta iz Japana, profesor Takeši Nakano i njegove kolege zadužene za ovaj projekat. Edukacija iz oblasti zaštite životne sredine i razmena znanja nastavljene su u “Higijeni“. Japanska agencija za međunarodnu saradnju je vladina agencija koja pomaže ekonomskom i socijalnom rastu u zemljama u razvoju i promoviše međunarodnu saradnju, a projekat “Roda“, sa simbolikom ugroženosti ove ptice zbog narušenog staništa i preporukama kako da se vrati čista priroda, započet je januara 2020. godine i već dva projekta usresređuju se na naš grad, u saradnji sa Udruženjem za unapređenje životne sredine iz prefekture Hjogo u Japanu (HEAA), pod pokroviteljstvom JICA programa partnerstva. Školarci iz svih osnovnih i srednjih škola na teritoriji Pančeva upoznati su već osam godina sa pravilima razdvajanja otpada putem akcije “Sakupi i uštedi - vredi“ koju sprovodi naše preduzeće. Delegacija je obišla  reciklažni centar, kao i “kućice“ za privremeno skladištenje ambalažnog otpada u četiri zone Pančeva, po uzoru na model u Japanu, u saradnji sa partnerima iz Japana i u okviru projekta “Uvođenje sistema primarne separacije ambalažnog otpada iz komunalnog otpada na teritoriji  Pančeva“, koji se realizuje u saradnji sa UNDP-em, utvrđena je dalja saradnja Pančeva i Japana radi unapređenja rešenja iz oblasti ekologije.

            U sastavu vašeg preduzeća je “Zoohigijena“.  Objasnite našim čitaocima koji je osnovni posao ove organizacione jedinice “Higijene“?

            - Osnovna delatnost RJ “Zoohigijena“ je hvatanje pasa i mačaka lutalica na teritoriji Grada Pančeva, kao i uklanjanje životinjskih leševa i konfiskata od fizičkih i pravnih lica, kao i sakupljanje životinjskih leševa sa saobraćajnica na teritoriji Grada. Svaki pas primljen u prihvatilište najpre se vakciniše protiv besnila, očisti od spoljašnjih i unutrašnjih parazita, zatim se čipuje, napravi mu se “lični karton“, ukoliko je bolestan, leči se, i zatim ulazi u program sterilizacije. Potom bude udomljen ili vraćen na stanište, u zavisnosti od osobina i karakteristika ponašanja. Apelujemo na naše sugrađane da poštuju zakonske propise i da se odgovorno ponašaju prema svojim ljubimcima. Činjenica je da čak sedamdeset odsto vlasnika nije vakcinisalo i čipovalo pse i time direktno krše gradsku odluku  o držanju domaćih životinja. Optimalan kapacitet prihvatilišta je 80 pasa, međutim, tokom čitave godine u prihvatilištu svakog dana boravi i do 130, nekada i više životinja. “Higijena“ je pokrenula human program zbrinjavanja pasa, koje su neogovorni vlasnici izbacili na ulicu. U okviru svog redovnog rada intenzivno sprovodimo akciju udomljavanja napuštenih pasa smeštenih u prihvatilištu “Zoohigijene“. Sve je više naših sugrađana koji se priključuju akciji “Udomi, ne kupuj“. Uz pomoć lokalnih medija  akcija daje odlične rezultate.

            Tokom aprila organizovana je još jedna akcija odnošenja kabastog otpada. Koliko ste zadovoljni ovom prolećnom akcijom?

            - Pančevo je jedna od retkih lokalnih samouprava koja redovno, dva puta godišnje ima organizovanu akciju odnošenja kabastog otpada iz domaćinstava, u proleće i jesen. Deceniju ipo “Higijena“ s proleća i jeseni organizuje akciju iznošenja kabastog otpada u samom Pančevu, kao i u Dolovu i Starčevu. Iz godine u godinu sve je veći odziv građana. Godišnje se kroz te dve akcije pokupi i do dve hiljade metara kubnih kabastog otpada. Treba pohvaliti veliki broj građana koji su se pridržavali utvrđenog rasporeda za iznošenje kabastog otpada i tako nam olakšali da akciju uspešno sprovedimo. Najviše posla ima kada se radi revizija terena  (tj. petkom u pitanju je dan u kome oni sugrađani koji su bili sprečeni da otpad iznesu u određenom terminu učine to). Činjenica je da tokom prolećnog “velikog spremanja“ ne trpe redovni poslovi, što svedoči da je akcija dobro isplanirana i organizovana. Više godina zaredom mnogo bolji odziv beležimo u Starčevu i Dolovu nego u samom Pančevu.

 

            Moramo da vas pitamo i za divlje deponije. Da li se poboljšala situacija u ovom segmentu?

            - Uprkos svim našim  apelima da se stari nameštaj, kade, prozori i šut ne bacaju u ili pored kontejnera, slika na gradskim ulicama, nažalost, govori da se mnogi naši sugrađani oglušuju o molbe “Higijene“. Divlje deponije nastaju  baš na mestima gde su postavljeni kontejneri, i čine višestruku štetu. Prvo, za njihovo uklanjanje je potrebno angažovati dodatni broj radnika i radnih mašina. Drugo, bačeni šut oštećuje kontejnere pa tako dovodi do toga da svaki četvrti kontejner na kraju godine mora biti otpisan. Pojedini sugrađani i firme ovakvim ponašanjem stvaraju ružnu sliku  obezvređuju  trud i zalaganje radnika ovog  komunalnog preduzeća, koji  pored obavljanja redovnih poslova na prikupljanju i odvoženju komunalnog otpada, stižu da sa brojnih lokacija i više puta  nedeljno uklone  na desetine tona šuta.

            Naprotiv, godinama “Higijena“ pokušava da reši ovaj problem uz podršku i asistenciju komunalne inspekcije i policije, i u tome manje ili više uspeva. Istini za volju, često teret rešavanja ovog nimalo naivnog problema, koji iziskuje povećano angažovanje kako zaposlenih tako i radnih mašina, ostaje samo ovom komunalnom preduzeću.

            Molim Vas, kažite nam šta vas očekuje u narednom periodu, s obzirom da dolazi leto?

            - Brojni Pančevci ali i Beograđani, letnje dane provode na “beloj steni“,  omiljenom izletištu ne samo naših sugrađana. U letnjim mesecima na plaži ostane mnogo otpada posle odlaska posetilaca. Da bi sve funkcionisalo kako treba, radnici “Higijene“, dva puta nedeljno čiste plažu i odnose komunalni i reciklažni otpad sa ostrva. U toku vrelih letnjih dana, na ovu plažu dođe i više od 2.000 posetilaca dnevno, koji za sobom ostave i veliku količinu otpada. Ovo je veliki posao, zbog samog načina rada i uslova rada, sav otpad se sakupi na obali i odatle se odvozi čamcem Javnog komunalnog preduzeća  “Higijena“. Ambalažni otpad se potom odvozi u naš reciklažni centar, a komunalni na sanitarnu deponiju.

            Da li će u budućnosti biti novih investicija u “Higijeni“?

            - Planirane su nove investicije, izgradnja nove dve kasete za komunalni otpad na sanitarnoj deponiji, izgradnja nove linije za separaciju otpada, izgradnja reciklažnog dvorišta, kupovina autosmećara, uređenje stajališta za kontejnere.

Zorana Šteković

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…