ПРВЕ СЕОСКЕ НОВИНЕ, ОСНОВАНЕ 1994.

Broj 20230.11.2010.

  Redakcija Starčevačke novine na kućnu adresu Glavna strana
Aktuelno
Intervju
Komentari
Kultura
Sport
Naslovna strana

 

 

Društvo

 

 

ANKETA SN: ŠTA MISLITE O PONOVNOM UVOĐENJU LOKALA BROJ 14?

Građani sada zadovoljni prevozom

Starčevci sada mogu u grad lokalom, seoskim autobusima i kombijem. Prevoz lokalom jeftiniji, samo da bude i češći - zahtev je meštana Starčeva 

 

Milan Krsmanović Goran Pejić Anđelija Antonijev Dragan Đurin
Maja Todorović Iva Kostić Nenad Tomić Dragana Komnenović

Milan Krsmanović:

- Čuo sam da je uveden lokal do Starčeva ali se još uvek nisam njime vozio. Nekako sam navikao na usluge kombi  prevoznika i sa njima se vozim. Naravno, ako žurim ući ću i u autobus.

Goran Pejić:

- Ja u grad idem uglavnom svojim vozilom ali kako cena gasa vrtoglavo raste koristiću sigurno i usluge ATP-a. To je u ovoj krizi svakako dobra stvar prvenstveno zbog cene.

Anđelija Antonijev:

- Često koristim usluge autobuskog prevoza i smatram da je odlično što je lokal konačno uveden do Starčeva. Trebalo je to uraditi još mnogo ranije. Cena je mnogo niža pa je to za građane vrlo korisno.

Dragan Đurin:

- Sigurno da je dobro što je uveden lokal do Starčeva. Moj sin ima mesečnu kartu pa svakodnevno putuje u grad i lokal mu izuzetno odgovara. Često i ja idem autobusom do grada.

Maja Todorović:

- Veoma je dobra stvar što je uveden lokal jer je autobuski prevoz svakako bezbedniji. Cena je mnogo prihvatljivija nego ranije samo što bi mogli da idu malo redovnije.

Iva Kostić:

- Imam mesečnu kartu i veoma često koristim usluge uvedenog lokala do Pančeva. Smatram da je njegovo uvođenje veoma dobra stvar jer je cena karte sad mnogo manja nego što je bila.

Nenad Tomić:

- Uvođenje lokala Kotež -  Rafinerija - Starčevo je jako dobro, samo smatram da je to moglo da se uvede i ranije. Od prvog ću sigurno izvaditi mesečnu kartu tako da sam zadovoljan ovim prevozom.

Dragana Komnenović:

- Super je što je uveden lokal. Evo sada baš idem njime za grad a uveče se vraćam. Prijatno sam iznenađena njegovim uvođenjem jer je redovan, siguran i mnogo jeftiniji nego do sada.

Predrag  Stanković

 

 

ISTORIJA

Kafane – “Opatija”

 

            Kafane su nekada u našim krajevima imale veliki društveni značaj. To su mesta na kojima su ljudi slavili, raspravljali, dogovarali se, svađali i mirili, a mnogi “zaradili“ i prve batine. Tu su se na kocki gubila imanja, a uz čašicu ugovarali važni poslovi. Mnogi su svog životnog saputnika odabrali baš u kafani, na igranci. Za poljoprivrednike je kafana bila svojevrstan odušak i odmor od naporne i duge žetve, a nije mali broj onih koji su bili redovniji u kafani, nego u crkvi, pa tako stekli epitet pijanice. Bilo je tu i pravih boema i umetničkih duša, za koje je kafana bila velika životna inspiracija.

            Svako mesto je imalo svoje kafane. Neko manje, neko više. Podatak koji najbolje govori o tadašnjoj važnosti kafana, jeste da je Starčevo na predratnih 3600 stanovnika imalo čak 13 kafana. Svaka od trinaest kafana je imala svoje mušterije, što dovoljno govori koliko su kafane izgubile na važnosti, pa danas u Starčevu, mestu sa preko 8000 stanovnika, funkcioniše samo jedna prava kafana, i to izvan centra naselja. Situacija je ranije bila drugačija, pa ne samo da su kafane bile pozicionirane u naselju, već se prema broju lako može utvrditi da je skoro svaka ulica imala svoju kafanu. Većina kafana je tada bila prepoznatljiva po vlasniku, pa su tako neke od poznatijih kafana u Starčevu bile “Kod Činča“, “Kod Olajdžije“, “Kod Štimca“, “Kod Tome Blaženića“, “Lolinica“, “Kod Poljaka“... U ovoj poslednjoj navedenoj, koja se nalazila na izlazu iz sela preme Omoljici, postojao je čak i podijum na kom su izvođene priredbe i pozorišne predstave. Na fotografiji koju ovom prilikom objavljujemo, možete videti kako je 1976. izgledala legendarna starčevačka kafana “Kod Štimca“, ili kako je kasnije nazvana, “Opatija“. S leve strane kafane nalazio se kiosk starčevačkih sladoledžija, Jose i Kate Bogdanić, a sa desne je bila kuća porodice Pavlić. Danas ovaj objekat više ne postoji, dobio je potpuno novi izgled i namenu, i to najviše zahvaljujući dobroj volji starčevačkog privatnika, koji je preuređenjem i adaptacijom ovog objekta Starčevcima pružio priliku da imaju restoran, piceriju, menjačnicu, prodavnicu brze hrane i butik.

            Mlađoj generaciji će ovo biti putovanje u njima nepoznatu prošlost, a starijima samo podsećanje na dane bezbrižne mladosti. Međutim, svima će ovo biti pokazatelj nesumnjivog napretka Starčeva u poslednjih nekoliko decenija. Centar mesta je dobio potpuno novo ruho, koje više priliči jednom opštinskom središtu, što i jeste pozicija na koju pretenduje Starčevo.

            Vremena su se promenila, kafane su izgubile na značaju, a pravih boema je sve manje. S novim vremenima su došli i novi ciljevi za nove generacije. Kafane će ostati da žive u sećanju starijih, a mladima će biti pružena prilika da uživaju na njima svojstven način, u duhu novog vremena.

Dalibor Mergel

 

 

Iz matičnih knjiga

(oktobar i novembar 2010.)

 

Rođeni:

Ivković Lana, Brkić Anđela, Tanasijević Teodora, Savić Ana, Đurkić Nikola, Tanev Veljko, Strigić Dejan, Rajković Matea, Suša Jovan, Jokić Helena, Jovanović Nikola, Ilić Lara, Dimić Lazar, Pantić Lana, Restak Nađa, Simijonović Vuk, Adamov Strahinja, Vila Mihajlo.

 

Venčani:

Marko Stanojević i Biljana Đurić; Ognjan Cvetkov i Marija Dimitrić; Veljko Kovačević i Ivana Đurić.

 

Umrli:

Olgica Panić 1929.; Bogdan Lalović 1946.; Petar Živulj 1928.; Jovanka Đurišić 1922.; Petrović Stipan 1943.; Radenko Vidaković 1923.; Jovan Ristić 1945.; Josip Bogut 1926.; Ivan Kral 1927.; Roksanda Roglić 1925.; Vitomir Škrbić 1950.; Miodrag Đorđević 1958.; Bogoljub Sekulović 1931.; Jadranka Veličković 1965.; Julka Grgić 1922.

 

 

Upoznajmo se...

 

Kako se zoveš?

- Aleksandar Štimac.

Kako te zovu?

- Štimac, uglavnom.

Kad si rođen?

- 17. decembra 1993. godine.

Kako bi sebe opisao u jednoj rečenici?

- Dobar, loš, zao. Kako za koga...;)

Škola?

- Poljoprivredna, smer veterinarski tehničar.

Šta radiš u slobodno vreme?

- Isto što i ostala omladina, blea, Fejs...

Koju muziku slušaš?

- Rep, ali i stare narodne “dvojke“ su mi u srcu...

Omiljena pesma?

- “Crkvena zvona“, “I dalje sam tu“...

Omiljeni pevač?

- Boža Nikolić, grupe tipa “Beogradski sindikat“, “Sha-ila“...

Omiljena pevačica?

- Nemam je ;)

Šta ti je važno u muzici?

- Mnogo toga. Od teksta, glasa, pevača...

Šta te opušta?

- Pa, društvo. Samo ne škola...

Šta gledaš na TV-u?

- Samo sport. Od FB-a ne stignem ostalo da pogledam.

Šta ne gledaš na TV-u?

- Političke rasprave, gde se oni kao svađaju, a posle idu na 'ladan viskić. Strašno...

Omiljeni sportovi?

- Fudbal i basket...

Za koga navijaš?

- Za “Crvenu zvezdu“.

Gde izlaziš?

- Gde stignem...

Šta je za tebe ljubav?

- To je za mene jedna mnogo velika stvar.

Šta si kao mali hteo da budeš kad odrasteš?

- Političar, ali samo kao mali. Sad je druga priča.

Čega se plašiš?

- U principu se ne plašim ničega i nikoga.

Šta ti smeta kod drugih?

- Uglavnom laž, jer u laži su kratke noge.

Tvoje vrline?

- Nemam ih baš mnogo.

Tvoje mane?

- Predobar sam prema drugima, za razliku od ostalih prema meni...

Najbolji drugovi?

- Dane, Paun, Sale, Nemanja...

Najbolje drugarice?

- Jovana, Dejana i mnoge druge.

Šta bi poručio mladima u Starčevu?

- Mladi moji Starčevci, uživajte koliko možete. Kad prođe škola, koju svi jedva čekamo da završimo, težak će nam biti život u ovakvoj državi!

 

 

Starčevačke brazde i dvorišta

 

Predstavljamo:Uzgajivač  ukrasnih ptica - Đura Aća

            U razgovoru sa Đurom Aćom, uzgajivačem peradi u razvoju, saznali smo koliko je jaka, gotovo neraskidiva veza između čoveka i prirode, koliko je ta ljubav izražena i koliko ona čoveka nagoni na suštinska razmišljanja o svrsishodnosti postojanja na ovom svetu. Đuru privlači filozofska misao o bogu, postanju prirode i čovekovoj ulozi u njenoj modifikaciji.

            Koje rase živine gajite?

            - Od rasa koje gajim izdvojio bih “brame“ (pevca i koku), jednu koku “talijanku“ i jednog “englezera“. Imam jednog većeg pevca, ali on ima problem sa kandžama. Gajim jenog pevca rase “saseks“ i jednog kikireca “konkina“. Ukrštanjem jednog crnog pevca sa šarenom kokom dobio sam “orpington“ rasu i oni imaju pljosnatu krestu. Takođe, imam obične, domaće koke i divlje fazane (fazana i fazanku).

            Kakve uslove te ptice zahtevaju?

            - Ti fazani su spavali u mom dvorištu koje obiluje žbunastim rastinjem, cvećem i drvećem što u mnogome doprinosi da im sredina bude prijatnija. Hteo sam da proizvedem divlje pilice, pa da ih pustim da šetaju po dvorištu.

            Zašto gajite morkinje?

            - One su vrlo lepe, ali i korisne jer prave buku koja tera pacove.

            Kako hranite ptice?

            - Fazanima dajem koncentrate, mada oni u proseku jedu manje. Moram da im napravim kaveze da ne bi odleteli. “Brame“ jedu mnogo jer rastu do godinu i po dana, a domaće koke rastu do godinu dana.

            Kakvi su vam planovi za budućnost?

            - Imam nekoliko mladih zlatnih fazana, to je posebna sorta. Treba da napravim kaveze i obezbedim im uslove. Doneću srebrne fazane (oni su bledo-plavi) i dijamantske fazane i onda ću imati kompletnu kombinaciju domaće i ukrasne živine. Imao sam i prepelice, ali su ih mačke podavile.

            Postoji i rasa koja se zove “feniks“ i nju Đura želi da uzgaja. Uzevši u obzir da je to ime, koje je nosilo mitsko biće, ta rajska ptica, podsticaj za Đurino filozofsko sagledavanje stvarnosti, zaključujemo ovo zanimljivo druženje u prijatnom dvorištu porodice Aća. 

 

Aktuelno

            Novembar mesec nas je “častio“ toplim danima i prolećnim temperaturama. Sunčano i toplo vreme potrajalo je do sredine ovog meseca, pa je to dobro došlo ratarima da poljoprivredne radove polako privedu kraju.

            Naporna ratarska sezona je za nama, vreme je da se svedu računi i sumira urađeno u ovoj kalendarskoj godini. Setva ozimih žita odavno je završena, oranje odmiče, a oni starčevački poljoprivrednici koji su ove poslove već završili mogu na zasluženi odmor. Ekonomski rezultati za ovu godinu biće aktuelna tema kojom će se naši paori baviti tokom cele zime, do početka nove vegetacione sezone. Takođe, uslediće stučna savetovanja i predavanja, na kojima će biti reči o novim hibridima, đubrivima i agrotehničkim merama za unapređenje proizvodnje.

 

Savet

            U Srbiji je uobičajena pojava da se pale strnjike, slama i kukuruzovina po njivama, suva trava duž puteva i čak po obodima šuma, suvo lišće, razno smeće, uprkos tome što je to izričito zabranjeno. Na primer, zabranjeno je Zakonom o lovstvu, u članu 13 i kazne su višemilionske.

            Svojevremeno se desio i lančani sudar zbog dima duž puta kod Pančeva, a pre dve godine je izgorelo više od 30.000 hektara šuma, pri čemu su požare u najvećem broju slučajeva izazvali ljudi. Prošle godine, u mestu zvanom Sredak, u okolini Kruševca, stariji čovek je poginuo zadobivši teške opekotine nakon paljenja strništa. U Hrvatskoj, kazna za paljenje biljnih ostataka na otvorenom kreću se od 10.000 do milion kuna. U Federaciji Bosne i Hercegovine, zatvorska kazna za paljenje njiva koje bi prouzrokovalo uništenje nekog postrojenja, pogona ili trafo-stanice, iznosi do deset godina!

            Umesto paljenja strnjika, slame i kukuruzovine, bolje je zaorati te biljne ostatke koji su odlično prirodno đubrivo  koje će vam uštedeti utrošak veštačkihđubriva. U organskoj poljoprivredi, to je osnovni način đubrenja i prekrivanja tla. To važi i za suvo lišće i travu koji se na žalost intenzivno spaljuju po ulicama, te tako pokazujemo vrlo nizak stepen kulture i civilizovanosti. Umesto toga, od tih biljnih ostataka možete napraviti prirodno đubrivo - kompost.

           

Zanimljivost

            Genetski modifikovana hrana u zemljama EU, prema tamošnjim propisima, mora da bude jasno obeležena, što u Americi nije slučaj jer je u toj zemlji njen promet dozvoljen. U Srbiji je zabranjena proizvodnja i promet GMO biljaka i semena u komercijalne svrhe, ali se uz posebne dozvole, koje predviđa novi zakon, mogu koristiti u eksperimentalne svrhe.

            U Velikoj Britaniji u prodaju je puštena nova vrsta krompira intenzivno ljubičaste boje. Ljubičasti će biti i svi proizvodi od ovog povrća: čips, pire krompir itd. Nova vrsta - “purple majesty“  (ljubičasto veličanstvo), navodno je istog ukusa kao i njegov poznatiji “rođak“, a pored toga, puna je antocijana, pigmenta koji daje karakterističnu boju borovnicama, plavom paradajzu, kupinama i dr. Nova sorta odgajena je u Škotskoj. Ove godine prikupljeno je oko 400 tona roda, što nije mnogo, ali za narednu sezonu planira se značajno povećanje proizvodnje.

            Povrća neobičnih boja bilo je oduvek, premda u poslednje vreme ukrštanje i genetski inženjering daju svoj doprinos. Recimo, šargarepa purpurne boje, sve popularnija kod zahtevnijih gastronoma, često se sretala na staroegipatskim muralima koji potiču još iz 20. veka p.n.e., a aktivno su je gajili narodi Istoka. I ne samo tu, već i belu, žutu i šargarepu boje maline. Ona narandžasta ustalila se tek u 16. veku.

            Paradajz crne boje gajili su Asteci u 8. veku p.n.e. (tada je, kažu, bilo i žutog i belog paradajza). Isključivo crno “rajsko voće“ prepisivano je kao afrodizijak jer, navodno, osim visokog sadržaja vitamina C, ima sposobnost da potencira seksualnu aktivnost konzumenta. A onda je smišljen i novi “crni afrodizijak“. Nazvan je “Sun black“, a njegovo meso ipak je uobičajeno crvene boje, a ukus - kažu liči na paradajz. Tvorci naglašavaju da biljka nije proizvod genetske modifikacije, već da je dobijena ukrštanjem dva “roditeljska“ paradajza, koji su pokazivali visok nivo antocijana u listovima.

 

Tržište

            Cene poljoprivrednih proizvoda evidentirane su do 18. novenbra 2010. godine.

            Pijačni dani u Starčevu su svakog četvrtka i nedelje.

 

Limun....................... 100 din/kg

Pomorandže.............. 100 din/kg

Mandarine..................120 din/kg

Banane...................... 100 din/kg

Jabuke.....................40-60 din/kg

Paprika ........................60 din/kg

Kupus ..........................15 din/kg

Karfiol...........................30 din/kg

Krompir ....................... 50 din/kg

Krastavci.....................120 din/kg

Šargarepa................40-50 din/kg

Luk crni.....35 din/džak, 40 din/kg

Jaja ..........................6-10 din/kom

Piše:

dipl. ing. Darko Ješić

 

Vrh strane

 

 

Glavni i odgovorni urednik Petar Andrejić, izdavač Kreativni kulturni klubE-mail: [email protected]

© 2010. Webmaster

Sajt je optimizovan za IE 7 i rezoluciju 1024 x 768