Te večeri u Kreativnom kulturnom klubu, o ovoj temi iscrpno je govorio kustos-istoričar u Muzeju Vojvodine i arhivski savetnik Zoran Veljanović, koji je svoj opus istraživanja usmerio najviše ka ovom periodu. Asistirao mu je kolega Zoran Stevanović, takođe arhivski savetnik, a goste je predstavio direktor Doma kulture Marko Ivošević.
Razgovor o prisajedinjenju 1918. godine
Predavanje pod nazivom “Starčevo u pančevačkom srezu u vremenu prisajedinjenja 1918“ održano je u Domu kulture “29. novembar“.
Posetioci su se upoznali sa tim vremenom i njegovim duhom u vezi sa srpskim nacionalnim pitanjem na ovim prostorima.
Bilo je reči i o tome kako je za oko mesec dana sproveden postupak u gotovo svim mestima u Vojvodini koji je sinhronizovano vodio ka otcepljenju Vojvodine od Austrougarske i priključenju Srbiji, odnosno kasnije Kraljevini SHS. Veljanović je to ovako bjasnio:
- Sa dolaskom srpske vojske i oslobođenjem Pančeva i celog južnog Banata, i u Starčevu su stvoreni uslovi za slobodnije političko delovanje i pripremu za predstojeću narodnu skupštinu u Novom Sadu. Osnovano je mesno narodno veće (odbor) koje je predvodio predsednik Živa Janković, Jovan Maksimović je bio potpredsednik, a časnici Marko Vujić, Franjo Poljak, Dimitrije Mita Petrović i Mata Orešković. Sedište im je bilo u političkoj opštini koja je imala telefon pa su imali vezu sa centralama u Pančevu i Novom Sadu - rekao je Veljanović.
Starčevci su ekskluzivno videli i arhivsku građu sa narodnog sabora u Starčevu, koji je održan u porti tada već izgrađene crkve Svetog Pantelejmona na kome su 22. novembra 1918. godine izabrana tri poslanika: dr Nikola Milutinović, advokat, Dimitrije Petrović i Mata Orešković. Veljanović dalje navodi da su oni već 25. novembra iste godine krenuli za Novi Sad i našli se među 757 poslanika koji su na Velikoj skupštini jednoglasno izglasali otcepljenje od Ugarske i prisajedinjenje Banata, Bačke i Baranje Kraljevini Srbiji.
Čuli su i nešto o tom putovanju, načinu izbora kao i o nekim zanimljivim detaljima sa same velike skupštine.
Svi posetioci su na poklon dobili i knjigu “Pančevo srpska Sparta“, koja dodatno ilustruje dešavanja tog perioda u sutonu prvog svetskog rata.
(Pančevac/J. Filipović)