Nedavno ste preuzeli kormilo Muzičke škole “Jovan Bandur“.  Koliko vam to predstavlja zadovoljstvo, da li to predstavlja i veliku odgovornost?

           - Krajem juna preuzela sam rukovođenje Muzičkom školom i rekla bih da sam se dobro snašla, s obzirom na to da sam i prethodnom direktoru Mihajlu Joviću bila pomoćnik i dobrim delom sam bila upoznata sa ovim poslom. I meni moji pomoćnici mnogo pomažu. Mogu reći da sve teče kako treba. Još je rano da govorim  o zadovoljstvu, ali sam srećna što mi se ukazala prilika da probam neke svoje ideje da realizujem a sve u cilju napretka i razvitka Škole. Odgovornost je svakako velika, imajući u vidu da smo velika škola, sa brojnim kolektivom od 112 zaposlenih.

            Školska godina je počela, učenici su se navikli na obaveze. Kako ste vi zadovoljni startom ove školske godine?

            - Počelo je sve kako treba i zadovoljna sam kako sve teče. Prvog septembra smo u Kulturnom centru organizovali svečani prijem naših đaka-prvaka. Učenici su se upoznali sa svojim novim nastavnicima kao i organizacijom rada naše škole. Uskoro će kraj prvog kvartala pa ćemo imati i uvid njihovog napretka.

            Koliko učenika ove godine ima Muzička škola i  koliko smerova?

            - Muzička škola “Jovan Bandur“ je u školsku godinu 23/24 upisala ukupno 767 učenika, od toga 83 u srednjoj školi, 607 u osnovnoj i 77 učenika pripremnog razreda. U našoj školi zastupljeno je 18 instrumenata i solo pevanje, a u srednjoj školi postoje tri smera: odsek klasične muzike, odsek za muzičku teoriju i od prošle školske godine - odsek za muzičku produkciju i obradu zvuka. Takođe, kao što sam spomenula, imamo i grupe pripremnog razreda koji je namenjen deci od 5-8 godina i čini dobru priremu za upis u osnovnu školu, gde razvijaju sluh, uče osnovne muzičke pojmove i što je najvažnije -  upoznaju se sa svim instrumentima koja škola nudi.

            Našim čitaocima je poznato da Muzička škola ima i izdvojena odeljenja. Možete da nam kažete u kojim naseljima i sa kojim smerovima?

            - U četiri naselja van Pančeva imamo verifikovana izdvojena odeljenja. Već četiri godine u Banatskom Novom Selu učenici uče violinu, klavir, harmoniku i gitar. Od školske 2021/22. godine imamo odeljenja u Starčevu i Jabuci, gde se pored pomenutih instrumenata uče flauta, klarinet i tambura, a od prošle godine otvorili smo izdvojeno odeljenje u Dolovu, a tamo smo zbog interesovanja omogućili i učenje saksofona.

            Pomenuli ste da Muzička škola ima svoje odeljenje i u Starčevu. Kakvu saradnju imate sa školom u ovom mestu?

            - U Starčevu se izučava sedam instrumenata koje uči 35 đaka. Nastava se odvija većim delom u Osnovnoj školi “Vuk Stefanović Karadžić“, a jedan deo u Domu kulture, zbog nedostatka slobodnog prostora u školi. Imamo sjajnu saradnju kako sa direktorom Tasićem, tako i sa  gospodinom Ješićem i ovom prilikom im se zahvaljujem na gostoprimstvu i saradnji.

            Kako je došlo do toga da izdvojeno odeljenje otvorite u Starčevu?

            - Pojavila se zainteresovanost kako dece tj. roditelja, tako i lokalne samouprave, pa smo i mi kao škola bili radi da se upustimo u ne baš malu papirologiju da bi se dobila verifikacija od ministarstva za otvaranje novog odeljenja. Uspeli smo na radost svih.

            Da li ovakav vid rada odgovara deci, jer ne moraju da putuju već časove imaju u svom mestu?

            - Naravno, svima nam je cilj da deci nastava bude što bliže i dostupna, jer putovanje nije svako u mogućnosti da organizuje, budući da znamo da mnogi roditelji rade od jutra do mraka. Moram da napomenem da u Starčevu nastavu slušaju i deca iz Omoljice pa smo time skratili putovanje i deci iz tog mesta.

            Da li planirate u Starčevu da proširite svoj rad i, ako su roditelji zainteresovani da njihovo dete pohađa Muzičku školu, gde mogu da dobiju informacije?

            - Svakako, u zavisnosti od interesovanja proširićemo i druge instrumente, a zainteresovani treba da s proleća prate naš sajt, gde će biti istaknuta prijava i raspored prijemnih ispita. To se sve odvija od aprila do juna meseca, a takođe, sve informacije mogu dobiti i u samoj školi.

            Muzička škola “Jovan Bandur“ poznata je u našoj zemlji zahvaljujući i sjajnoj deci koja sa svih takmičenja donose nagrade?

            - Tako je - godinama se visoko kotiramo kao škola kada su nagrade u pitanju. Samo u prethodnoj školskoj godini, takmičili smo se na ukupno 24 takmičenja u zemlji i  inostranstvu, a osvojili smo ukupno 209 nagrada, od čega 142 prve nagrade, 54 druge, 13 trećih nagrada i tri pohvale. Ponosni smo na sve ove naše vredne i talentovane đake kao i na kolege koje rade sa njima sa puno ljubavi, znanja i entuzijazma.

            Kada govorimo o deci, da li i Starčevci imaju decu koja će jednog dana nastupati na velikim koncertima? Ima li talenata?

            - Naravno, kao i ostali učenici i deca iz Starčeva su već sada aktivna i uspešna na takmičenjima i raznim koncertima i verujem da će se neko od njih opredeliti da upiše i srednju muzičku školu i da mu muzika bude poziv. 

            Kada govorimo o ovoj školskoj godini, koja takmičenja vas očekuju?

            - Kao i svake godine očekuje nas Republičko takmičenje koje je u najvišem rangu takmičenja, Republički festval muzičkih škola Srbije, mnogo međunarodnih takmičenja, kako u Srbiji,  tako i u inostranstvu, a najbliže nam je u Trstu, već u decembru. Takođe, u martu će naša škola biti organizator i domaćin međunarodnog tamičenja “Mita Topalović“ iz solo pevanja, kamerne muzike, zatim gitare, tambure i harmonike.

            Kada je, zapravo,  pravo vreme da dete upiše muzičku školu?

            - Najbolji period za upis u osnovnu muzičku školu je kada dete završi prvi ili drugi razred osnovne škole, dakle sa osam ili devet godina zato što školovanje traje šest godina, a što se tiče kontrabasa koji traje četiri godine sa 10 ili 11 godina, a solo pevanje upisuju deca starija od 13 godina.

            Škola ima i odličnu saradnju sa Gradskom upravom. Da li planirate da obnovite muzičke instrumente i tokom ove godine uz pomoć Grada?

            - Sa Gradskom upravom imamo sjajnu saradnju i nadam se da će tako i ostati, budući da je naša škola vrlo specifična i zahteva skupu opremu i održavanje iste, što  mi sami to sigurno ne bi uspeli. Takođe, moram da istaknem da imamo sjajne roditelje koji prepoznaju naš rad i trud i čije donacije nam mnogo pomažu kako bi poboljšali uslove rada kako dece tako i nastavnog kadra.  Od početka ove školske godine, upravo od tih donacija kupili smo četiri nove violine kao i klavire za odeljenja u Starčevu i Jabuci, a poboljšali smo uslove rada za smer muzička produkcija i dizajn zvuka kupovinom dva mek računara koja su bila neohodna za dobar kvalitet nastave. Hvala divnim roditeljima i u svoje lično ime i u ime đaka i kolektiva.

            Moramo da pomenemo da vodite popularni hor “Vokal kids“. Koliki dugo već postoji hor i da li zainteresovani roditelji mogu da upišu svoju decu?

            - Dečiji hor “Vokal kids“ sam osnovala pre nepunih deset godina i on obuhvata uzrast dece od pet do 15 godina. Probe se održavaju u izabinskom prostoru Kulturnog centra, četvrtkom od 20 sati i subotom od 11 sati i svi zainteresovani nam se mogu priključiti tom cele godine.

            Sa horom ste nastupali na velikim manifestacijama. Kakav je osećaj nastupiti pred velikim brojem ljudi i osetiti to oduševljenje publike, kao što je bio slučaj na otvaranju  “Egzita“?

            - Hor je prisutan na gotovo svim gradskim manifestacijama, a pevali smo i u Skupštini Srbije, Palati Srbija, na “Danima porodice“, Dečijem sajmu, Beogradskoj zimi, zatim u Novom Sadu na raznim njihovim manifestacijama, ali svakako najsvežiji nam je nastup na otvaranju popularnog “Egzita“,  gde smo pred više od 45.000 ljudi na Petrovaradinskoj tvrđavi otpevali pesmu “Zemlja“ grupe “EKV“ i dobili sjajne ovacije, a nakon toga i  prisutnost u gotovo svim većim medijima. Osećaj je neverovatan, a deci će ovo biti svakako nastup za pamćenje i prepričavanje.

            Vi se dugo bavite muzikom. Zašto je dobro da deca upisu muzičku školu i da muzika  bude sastavni deo njihovih života?

            - Veliki je spektar dobrobiti bavljenja i učenjem muzike. Mnoga naučna istraživanja su dokazala da muzika pozitivno utiče na zdravlje i razvoj deteta. Sviranjem bilo kog instrumenta poboljšavaju se kognitivne sposobnosti, memorija i kreativnost. Sviranje instrumenta je složena aktivnost koja pokreće rad obe hemisfere mozga, a samim tim olakšava učenje matematike, jezika i ostalih društvenih nauka. Muzika pomaže u razvoju socijanih sposobnosti, neverbalne, emotivne komunikacije i oslobađanje straha od javnog nastupa kao i dobijanje samopouzdanja. Muzika decu  uči disciplini, načinu izražavanja, strpljenju kao i poštovanju drugih.  Kao što vidite, muzika oplemenjuje dušu i sa njom je sve lakše i lepše. Sigurno mogu da kažem da je bavljenje muzikom i nabolji i najlepši hobi.

Zorana Šteković

KONTAKT

Skupština mesne zajednice
Trg neolita 1, Starčevo, Srbija

Telefon: 013/631-144, 063/565-752

Faks: 013/631-144

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

Video o Starčevu

Video: Starčevo 2002.

VREMENSKA PROGNOZA

Top